דרונט בניית אתרים

מלך החיות

מלך החיות

עודד בורלא

עודד בורלא היה צייר וסופר ילדים, כתב סיפורים ושירים. . בורלא נולד בירושלים ב-1915, אך רוב ימיו התגורר בתל אביב. הוא סופר בן סופר - אביו היה הסופר יהודה בורלא שכתב ספרים למבוגרים. בביתו גידל כלב וחתול שחיו יחד בשלום. הספר הראשון שהוציא היה 'מכתבים לליאורה' - ספר ובו מכתבים אמתיים ששלח לליאורה, בת אחותו. הוא כתב את המכתבים כאשר נסע לאמריקה, והמורה של ליאורה קראה את המכתבים בכיתה. בורלא ראה שהמכתבים מוצאים חן בעיני הילדים, ופרסם אותם בספר שיצא בספריית פועלים. מאז כתב יותר משבעים ספרים. בורלא זכה בפרסים ספרותיים רבים ובהם פרס ביאליק לספרות ילדים לשנת תשס"ח (2008). השירים והסיפורים של בורלא נפלאים, ביצירותיו יש מעט דמעות והמון חיוכים, הפתעות ומשחקי מילים. לעתים קרובות הגיבורים הם בעלי חיים, ביניהם צרצר, סוס, דוב פנדה, תנין, זיקית, כלב ים, מרמיטה ונמר. הוא כתב סיפורים על 346 בעלי חיים שונים. בריאיון לעיתון 'מעריב' סיפר עודד בורלא: "יום אחד גיליתי שכבר כתבתי על כל החיות שאני מכיר, אז פתחתי אטלס כדי להכיר את החיות במזרח הרחוק. כשגמרתי לכתוב גם עליהן, המצאתי חיות. בעיקר כאלה שהן הכלאה של שני בעלי חיים, לדוגמה הצפרגול שהוא הכלאה של צפרדע וחרגול, וממנה נולד הספר "בארץ הצפרגול'. כל חיה שהמצאתי קיבלה תכונות של בני אדם, ועל כל חיה כתבתי שיר. למבוגרים לא כתב בורלא כלל. "לא רציתי להתחרות באבי (הסופר יהודה בורלא ז"ל) וחוץ מזה אני לא מבוגר, עודני ילד"

על ההצגה-

יום אחד, באפריקה הרחוקה,מודיע "אריה" מלך החיות שהחליט לפרוש מתפקידו. הוא מכריז על תחרות בין כל החיות,בה מי שיוכיח שהוא המהיר והחזק ביותר יהיה המלך הבא. כל חיות היער מיד מתחילות באימונים לקראת התחרות ומוכנות לעשות הכל כדי לנצח ולזכות בתואר הנכסף. צבי הצב, שכל חלומו הוא שחיות היער יפסיקו לצחוק עליו בגלל שהוא איטי, מודיע אף הוא על השתתפותו בתחרות להפתעת כולם. הוא מחליט להתמודד כדי לנסות לשנות פעם אחת ולתמיד את הביטוי המוכר והמעליב שנשמע כבר שנים "איטי כמו צב" בתחילה חיות היער מגחכות למשמע הבדיחה על התמודדותו של הצב בתחרות, אך כשמתגנבת לאוזניהם שמועה שקרית אודות מעשה אמיץ ויוצא דופן שעשה צבי הצב,הן לפתע חוששות שמא הצב בכל זאת מסוגל לנצח אותם ורוקמות מזימה שתמנע ממנו להשתתף בתחרות ולהפוך למלך כי הרי לא יתכן שצב יהיה מלך החיות. לבסוף חיות היער מבינות שמי שראוי להיות מלך הוא לאו דווקא מי שהכי מהיר או הכי חזק. אומץ לב,תושייה וחברות טובה הן תכונות הרבה יותר נעלות שהופכות כל אחד מאיתנו למלך אמיתי. זהו סיפור מלא הפתעות בהשראת סיפוריו המשעשעים של עודד בורלא שמלמד אותנו על קבלת האחר, שיוויון, ערכה של חברות אמיתית והזכות להיות מי שאני באמת.

אמצעים אמנותיים-

תפאורה- התפאורה בהצגה היא לא מציאותית בכדי להעצים את האגדה, הבמה צבעונית, היער צבוע בצבעים ירוקים והגזעים צבועים בכל צבעי הקשת. הבית של הנמרה הוא ביחידה נפרדת דמוית מערה בכדי להמחיש את הריחוק מהיער.

מוזיקה- ההצגה שזורה בשירים שהופכים את חווית הצפייה למהנה ומשעשעת. תרועה קבועה מסמלת את בואו של אריה מלך החיות ששומעים רק את קולו.

פעילות הכנה לצפייה

1- מכירה פומבית של תכונות- כל ילד צריך להרכיב את דמות ה"חבר האידיאלי" כל ילד מקבל 10 סוכריות טופי ועל כל תכונה שהוא רוצה הוא צריך "לשלם" בטופי, הילד שהציע הכי הרבה טופי זכה בתכונה שביקש. אחרי שנגמרות התכונות ולכל ילד יש את התכונות של החבר הכי טוב בשבילו,שואלים- - אילו תכונות בחרת? מדוע? - איזה תכונה הכי חשובה שיהיה לחבר? - האם זו תכונה שמאפיינת חוזק או תכונה שמאפיינת חברות? מהי חברות?

קוראים ושרים יחד את השיר "יוסי יוסי" יוסי יוסי- הכבש הששה עשר

כל היום הייתי ככה, לא לכאן ולא לכאן "

 הסתכלתי על השמש וראיתי רק ענן

אז חבר שלי הגיע והרגשתי נהדר

כשהביט לי בעיניים כמו בסרט מצוייר

 יוסי, יוסי, יוסי, יוסי

בוא נשב ונדבר

יוסי, יוסי, יוסי, איזה יוסי של חבר

כשאני והוא ביחד שום דבר אינו מציק

אם אני קצת מצוברחת

הוא יודע להצחיק

משחקים במין תופסת ורצים עם הכלבים

על הדשא מסתובבת ממטרה ומתרטבים" -

האם הייתם רוצים חבר כמו יוסי? -

איזה תכונות יש לו?

לסיכום- כדי להיות חבר טוב לא צריך להיות- חזק או יפה, צריך לרצות לעזור ולהיות שם אחד עבור השני, בהצגה שאנחנו הולכים לראות הצב הוא לא חזק או יפה ולכן מזלזלים בו, אך לאט לאט מגלים בו תכונות נוספות שהופכות אותו למיוחד ואולי אפילו למנהיג החיות.

חזק  דואג  מצחיק  חכם  עוזר  תחרותי   גבוה  עצבני  שקט   סקרן  ספורטאי  אוהב לשחק ביישן  אומץ לב  מהיר

פעילות לאחר הצפייה

שיר סיום

גם צב יכול להיות- מלך החיות.

כולם: אולי זה נשמע לכם קצת מוזר

אפילו לא הגיוני

אבל מלך חדש היום נבחר

הצב: לא תאמינו, זה אני!

היום הכול משתנה

היום הכול כאן קורה

היום הצב הוא מלך החיות!

זו לא שמועה ולא סתם סיפור

היום כולנו למדנו שיעור

מלך הוא מי שיש לו לב גדול

צבי מלכנו - אתה כל יכול!

שמוכן להעניק ולתת את הכול

חסידה: יש חיות קטנות ויש חיות גדולות

פיליק: יש כאלו שנחות ויש כאלו שובבות

שים שים: יש חיות יפות ויש מכוערות

הצב: אבל יש רק אחד כמוני בכל הארצות

חסידה: כי גם צב יכול להיות

פיליק: גם צב יכול להיות

שים שים: גם צב יכול להיות

צבי: אני יכול להיות

כולם: מלך החיות!

 

שאלות לאחר צפייה- - למה החיות לא האמינו שהצב יכול להיות מלך החיות?

 - האם לפי דעתכם הצב יכול להיות מלך החיות?

-מה צריך כדי להיות מלך החיות?

- למה כל החיות פחדו מהנמרה?

- האם היא מפחידה?

- בזכות מה הצב זכה להערכת החיות?

- מה אתם חשבתם על הצב

בתחילת ההצגה? - מה אתם חושבים עליו לאחר הצפייה בהצגה?

הדפסשלח לחבר