דרונט בניית אתרים

שכנים

חומר העשרה להצגה

"שכנים"

זוכת פסטיבל חיפה ה-21 ,ב - 6 פרסים: ההצגה הטובה ביותר, המחזה, הבימוי, השחקן, המוסיקה והתלבושות.

יוצרים: רועי שגב, יובל כהן, אמנון וולף

בימוי: רועי שגב

משחק: אמנון וולף, יובל כהן

עיצוב תפאורה ותלבושות: מירב נתנאל דנון

מוסיקה: יובל מסנר

תאורה: חיים בארי

תקציר ההצגה אל הבמה הריקה נכנס אדם זועף, שמרן ומקובע, לבוש חליפה, אוחז בידו מזוודה. הוא בוחן את המקום ומחליט לבנות בו את ביתו, אלא שאל אותו מקום בדיוק מגיע אדם נוסף, שכנו החדש, אדם משוחרר, מפוזר ואוהב טבע, אשר גם הוא מחפש מקום לבנות את ביתו.

אז מה קורה כאשר שני אנשים, שונים מאוד זה מזה, נאלצים לגור בשכנות זה לזה? ומה קורה אם פתאום מופיע משהו המחייב אותנו להתחיל להתחבר ולהכיר את שכננו? זהו לכאורה סיפור מוכר על שכנים שונים לגמרי באופיים ובהתנהלותם, הנאלצים מכורח הנסיבות ללמוד להסתדר זה עם זה, אלא שההצגה שלנו זוהי קומדיה מטורפת ופיוטית על מפגש בין שני ההפכים הנלחמים זה בזה בכל הדרכים המקובלות והפחות מקובלות, עד הסוף הטוב והמפתיע...

על הסגנון התיאטרלי של ההצגה יש הסבורים כי על מנת ליהנות מיצירה אמנותית די בכך שחווים אותה. יחד עם זאת, אנו מאמינים שההנאה כרוכה גם בהבנת שפת התיאטרון הייחודית, מרכיביה וסימניה. כל יצירה אמנותית הינה שילוב של תוכן וצורה. באמנות התיאטרון מכיל התוכן מסר ואמירה, ואילו הצורה היא הסגנון האמנותי בו מסר זה מוגש. בהצגה "שכנים" המסרים הם פשוטים וישירים, אלו מסרים אנושיים על שכנות טובה וקבלת הזר והם עוברים לקהל שלנו באופן טבעי, בתחכום, בתמימות ובהומור; עם דגש על תחושת החוויה הרגשית.

בעולם התיאטרון, סגנון אמנותי פירושו משחק, תפאורה, תלבושות, תאורה, מוסיקה ותנועה; והוא תוצאה של שיתוף פעולה בין יוצרים רבים מתחומי אמנויות שונים, כשלכל אחד מהם תרומה חיונית. "שכנים" היא דוגמא חד פעמית של הצגה שכזאת. מטרת חומרים אלו הינה להעשיר את חווית הצפייה בהצגת תיאטרון, להרחיב את עולמם של התלמידים ולעודד מעורבותם. חומר רקע, צפייה מודרכת ומעמיקה, ודיון לאחר הצפייה, יכולים להעשיר את עולמו של הצופה, לא רק בעניין תוכן ההצגה ומסריה אלא גם בעניין צורתה, סגנונה האומנותי ויופייה.

לאומנות התיאטרון שפה משלה, בעלת מרכיבים וסימנים ייחודיים לה. לפנייך מעט מידע על המרכיבים הללו, שאלות מומלצות לדיון בתום הצפייה וגם נימוקים של השופטים אשר זיכו את ההצגה "שכנים" בפסטיבל חיפה ה – 21 בפרסים יוקרתיים בכל הקטגוריות.

המחזאי והבמאי

למחזאי ולבמאי שני כלים עיקריים להביע את המסרים: העלילה והדמויות. בהצגה "שכנים" המחזאי והבמאי הינו אותו יוצר. ההצגה היא מקורית בכך שמספרת סיפור ללא מילים, כאשר החוויה התיאטרלית מועברת באמצעים מוזיקאליים, חזותיים ופיזיים. השחקנים משתמשים בפנטומימה, במימיקה ובשפת הג'יבריש בתקשורת שביניהם. בהצגה נפגוש דמויות וסיטואציות הלקוחות מחיי היום יום, אבל הכל וכולם מוקצן מאד, דבר ההופך את ההצגה המתוחכמת להומוריסטית וקלילה

1.כיצד לדעתך הצליחו היוצרים "לכתוב" מחזה ללא מילים?

2.מהו לדעתך הקטע המצחיק ביותר בהצגה?

3.מהו הקטע המפתיע, המקורי ביותר?

4.מהי לדעתך הסצנה הטובה ביותר בהצגה? למה?

5.מדוע לדעתך בחר המחזאי לקרוא לשתי הדמויות באותו שם (למשה) ?

מנימוקי השופטים בפסטיבל חיפה על הבחירה בפרס המחזה:

פרס למחזאי ניתן לשלושת היוצרים השותפים בהצגה רועי שגב, יובל כהן ואמנון וולף, ייחודו של המחזה, שאינו משתמש בשפה באופן המקובל ואינו נשען על מוסכמות לשוניות. המחזה מעביר סיפור, קונפליקט, דמויות ודרמה מתפתחת בשפה מיוחדת, משעשעת ורבת המצאות. אפילו התובנות החברתיות שלו נשזרות לתוך העולם הבימתי הזה בעדינות ובתחכום.

מנימוקי השופטים לבחירה בפרס הבמאי:

ניתן לרועי שגב "שהצליח לברוא באמצעים מינימליסטיים עולם בימתי מפורט ועשיר וליצור חזון מלא השראה והומור. הוא הוביל בדרך מעודנת את צוות היוצרים שלצידו ואת שני השחקנים לכדי ביצוע מרתק ושופע חן".

השחקן

 תיאטרון אינו יכול להתקיים ללא שחקן. לרשות השחקן המחזה, אישיותו, וכישוריו, בניהם שפת הגוף הנקראת גסטיקולציה והבעות הפנים, הנקראות מימיקה. באמצעותם השחקן מעביר לצופה מידע ורגשות גם ללא מילים. בהערכת עבודת השחקן אמות מידה רבות: מקוריות, דיוק, הומור, עקביות, רגישות ...

שאלות לאחר צפייה בהצגה: 1.מי הייתה הדמות האהובה עליך? למה?

2.מהם ההבדלים בין שתי הדמויות בהצגה?

3.באילו תחומים ניכרים הבדלים אלו?

4.מהם בכל זאת הדברים המשותפים לשתי הדמויות?

5.מה לדעתך גרם להתקרבותם? (גורם חיצוני).

6.האם "למשה" ו"למשה" רצו לטפל בתינוק או שמא לא הייתה להם ברירה ?

7.מהו הלקח שאנו לומדים מהתנהגות הדמויות?

 מנימוקי השופטים לבחירה בפרס השחקן:

 ניתן ליובל כהן על משחקו בהצגה "הוא הביא לבמה איכויות ליריות ואנושיות. זוהי עבודת משחק וירטואוזית ועיצוב דמות, שעוברת תהליך שלם מראשית ההצגה ועד סופה. בתוך הסוגה של קומדיה פיזית, נדירה עבודת שחקן כה מפורטת, עמוקה ופיוטית".

התפאורה, התלבושות ואביזרי הבמה התפאורה

 זהו המרכיב העיקרי בחוויה החזותית, ישנו עיצוב מינימליסטי, כאשר פריטאחד מסמל את השלם, וישנו גם עיצוב ריאליסטי המשחזר את התקופה והמקום באופן מדויק. התלבושות, האיפור והשיער הם כולם הסימנים החיצוניים של השחקן, הם כולם מסרים חזותיים המספרים לנו על תכונותיו של הדמות.

בהצגה שכנים, התפאורה מינימליסטית ומורכבת מארגזים שהופכים לביתו של כל אחד מהשכנים, עם תוספת קטנה של אביזרים שמשמשים כדימוי למקום: עציצים כגן פורח, מזוודות כחומת מגן וכו'.

התלבושות ב"שכנים" משלימות את אופייה של כל דמות, בעוד השכן השמרן לובש חליפה מיושנת, מסודרת ומעומלנת, השכן המפוזר לובש חליפה מרושלת, גדולה ממידותיו, וחולצה לא מותאמת. התלבושות אם כך הן מהמאפיינים החיצוניים של הדמויות.

1.כיצד אופיינו הדמויות השונות?

2.באילו אביזרים מקוריים הבחנת במהלך ההצגה? (עציץ, רדיו, חומר הדברה..)

מנימוקי השופטים לבחירה בפרס לעיצוב תלבושות:

הוענק למירב נתנאל דנון "שיצרה שני עולמות מנוגדים באופן עדין ומדויק. התלבושות תומכות במהות הדמות, באופייה, בפעולותיה הבימתיות ומתקשרות באופן בהיר ומיידי עם הקהל".

המוזיקה

המוזיקה בתיאטרון שונה ממוזיקה שנכתבה למופע מוזיקאלי. לרוב היא מוזיקה מקורית, קיומה תלוי בהצגה ותכליתה לשרת אותה, ליצור אווירה והתרגשות. לעיתים אין למוזיקה של ההצגה, חיים מעבר לאותה הצגה.

בהצגה "שכנים" בשל מיעוט השפה, המוסיקה ממלאת תפקיד מרכזי בהצגה, באמצעות המוסיקה מציגים את אופייה של כל דמות, את סערת הרגשות שעוברת על כל דמות, ואת הקשיים בתקשורת בין השכנים. לדוגמא בהצגה מתקיים קרב אכזר מאד בין השכן השמרן לדבורים, הקרב עובר כולו דרך סאונד ותנועה של השחקן.

1.האם שמת לב לשימוש בפעלולי קול? אילו דוגמאות זכורות לך?

מנימוקי השופטים לבחירה בפרס המלחין:

פרס למלחין הוענק ליובל מסנר "שיצר עולם מוזיקלי משעשע, תיאטרלי, צבעוני, מלא חיים ומרגש. המוזיקה הינה שחקן מרכזי בהצגה הזו ושותפה למארג הדמויות והיחסים ביניהן, הנעים בין עוינות ופיוס. מסנר יצר פסקול, שאינו רק פונקציונלי, אלא הוא יצירה אמנותית, שעומדת בפני עצמה"

ההצגה

מקובל לחשוב על הצגה כעל סיפור שמשוחק על ידי שחקנים, מלווה בתלבושות, מוסיקה ותפאורה, אולם בהצגה הזו, ניסינו להציג משהו קצת שונה, מקורי, ולספר סיפור מבלי להגיד אף מילה.

"שכנים" זוהי הצגה מקורית בה כל האלמנטים מעולם התיאטרון מתחברים על מנת לספר את הסיפור באופן ייחודי, אינטליגנטי ומרגש.

"שכנים" זוהי חוויית צפייה שמתאימה לכל גיל, גדולים וקטנים כאחד.

מנימוקי השופטים לבחירה בהצגה הטובה ביותר:

"מכלול מרכיבי התיאטרון בה מתאחדים ליצירה שלמה, מלאת פיוט וחוכמה. זוהי יצירה על טריטוריות, התבצרות ושכנות טובה, עשויה בסגנון צ'פליני, בניחוח ליצני ובמינון נכון ומעודן. עיצוב הדמויות שלה מדויק, אנושי וחם והיא יוצרת חוויה מיוחדת ומרגשת אצל הילדים והמבוגרים כאחד". צפייה מהנה !!!

הדפסשלח לחבר